Reklam Verin
Mesut Yılmaz’dan Kötü Haber! Kanser Tedavisi Görüyor

Mesut Yılmaz’dan Kötü Haber! Kanser Tedavisi Görüyor

Geçtiğimiz Ocak ayında akciğer ameliyatı olan eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, sosyal medya üzerinden g
Ana Sayfa Sağlık 11 Aralık 2018 251 Görüntüleme

Tetanos

Kuduz nedir ve nasıl bulaşır ?
Kuduz asap sistemini etkileyen ve genelde kedi ve köpeklerde olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs hasta olan hayvanın tükürüğünde bulunmaktadır ve diğer bir hayvanı ya da bir insanı ısırdığı takdirde hastalık, ısırdığı hayvan ya da insana bulaşmaktadır.

Hastalığın oluşma süresi ne kadardır ?
Genellikle iki hafta dek. Fakat bir takım nadir vakalarda kuduz, bir hayvan tarafından ısırıldıktan iki yıl dek geç bir zaman sonradan meydana çıkmıştır.

Kuduzun belirtileri neleridir ?
Ateş, sinirlilik, buhran. Çabuk Sinirlenme hali kontrolsüz heyecana ve izpazmozlara dönüşür. Tükürük akışı boldur ve boğaz eklemlerinde şiddetli sancılı spazmlar olagelmektedir. Ölüm üç ile beş gün arasında gelir. Boğaz eklemlerindeki spazmlardan su ve yutkunma korkusu gelmektedir. «Hidrofobi = Sudan korku» adı buradan gelmektedir.

Bir insanı ısıran köpeğe veya başka bir hayvana ne yapılmalıdır ?
İki hafta değin bir zaman müşahede altında tutulmalıdır. Eğer bu zaman içerisinde hayvan hastalanmaz ya da ölmezse, hayvanın hasta olmadığına kanaat getirilir ve sahibine geri verilir. Eğer hayvan hastalanırsa öldürülmemeli fakat ölmesi beklenmelidir. Bu şekilde teşhis daha kolay elde edilmektedir. Hayvana otopsi yapılıp beyni muayene edilince bu hayvanda kuduz olup olmadığı muhakkak şekilde tespit edilmiş olur.

Kuduz önlenebilir ve kontrol altına alınabilinir mi ?
Evet. Başıboş kedi ve köpekleri tahrip etmekle, sahibi olan kedi ve köpeklere kuduz aşıları yaptırmakla.

Bir kedi ve köpek ısırığı nasıl çare edilmelidir ?
Beş ilâ on dakika süreyle su ve sabunla yıkamak yeterlidir. Eskiden uygulama edilen dağlama usulü günümüzde iyi bir çare metodu sayılmamaktadır.

Kuduza karşısında tesirli bir aşı var mıdır ve ne vakit kullanılmalıdır ?
Evet. Kuduza aleyhinde ve önleyici gayet tesirli bir aşı vardır. Ancak bir takım hallerde zehirleyici alt tesirler icra edebileceğinden çok tedbirli kullanılması gerekmektedir. İnsanı ısıran hayvanda kuduz olduğu bilinmekteyse ya da ısıran hayvan kaçmış olup katılmak-maktaysa hemen kuduz aşısı yapılmalıdır. Eğer insanı ısıran köpeğin dinç olduğu varsayım edilmekteyse ve onu müşahede etme imkânları varsa, o vakit bu hayvan on dört gün müşahede aşağı tutulmalıdır. Eğer bu zaman içerisinde hayvanda herhangi bir rahatsızlık arazı görülmezse ısırdığı kişiye aşı yapmak lüzumu kalmayacaktır. Köpek hastalanıp ölürse ışınlan insanın muafiyet metoduna hemen başlanmalıdır. Veterinerler, posta taşıyıcıları, çobanlar, arazide tatbikata çıkacak askerler ve izciler gibi yüksek tehlike grubuna giren kişilerin bağışıklık kazanmaları için son aylarda yapılan tecrübeler fazla başarılı sonuçlar vermiştir. Bunlara bu bağışıklık temini için ördek embriyonundan geliştirilmiş bir önleyici aşı yapılmaktadır.

Isırılmadan sonra birkaç gün açı yapılmadan beklendiği takdirde kuduz sirayeti önlenebilir mi ?
Evet. Isıran hayvana ne olacağı görülünceye kadar kuduz aşısının yapılmasını ertelemekte bir risk yoktur.

Bir insan kuduza yakalandığı takdirde sonuç ne olacaktır ?
Kuduz yüzde yüz öldürücü bir hastalıktır ve kuduran bir insanı kurtarmak için belirli bir metot mevcut değildir.

sizlere haberaktivite.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Reklam Verin  
  Reklam Verin
Arnavutköy Halı Yıkama
Radyestezi
Yazılım & Tasarım | Özak Ajans