Reklam Verin
Mesut Yılmaz’dan Kötü Haber! Kanser Tedavisi Görüyor

Mesut Yılmaz’dan Kötü Haber! Kanser Tedavisi Görüyor

Geçtiğimiz Ocak ayında akciğer ameliyatı olan eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, sosyal medya üzerinden g
Ana Sayfa Ekonomi 14 Aralık 2018 195 Görüntüleme

SGK, Süresinde Alınmayan Aylık ve Gelirler İçin 5 Yıllık Zaman Aşımı Uyguluyor

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) süresinde alınmayan aylık ve gelirler için genelde 5 takvim zaman aşımı uygulanıyor. Sigortalılar ve adalet sahipleri, talepte bulundukları tarihten itibaren beş yıl geriye doğru dönük aylık ve gelirlerini alabiliyor. Çeyiz yardımı, cenaze ödeneği gibi haklar ise beş sene içinde alınmadığı takdirde düşüyor. Dul ve yetim aylığı alma hakkı bulunmayan kişiler ise sigortalı kişinin eksik aldığı aylık ve gelirleri, iki sene içinde talep edebiliyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sosyal güvenlikte vakit aşımı ve hak düşürücü sürelere ilişkin merak edilenleri yazdı.

ZAMAN AŞIMI UYGULANIYOR

SSK ve Senet-Kur kapsamındaki sigortalılar ile birincil kez 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 4/c dahilinde kamuda çalışmaya başlayanlara meslek kazası, iş hastalığı, vazife malüllüğü ve vefat hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde kullanılmayan kısmı zaman aşımına uğruyor. SGK’ya müracaatta bulunmamanın haklı bir nedene dayandığını ispatlayanlar hakkında ise beş takvim süre aşımı uygulanmıyor.

Iş kazası ve iş hastalığı ile ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar ise hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşüyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine tarafından, kazanç ve aylıkların ödenmesinde beş yıllık vakit aşımı uygulamasında, istek tarihinden geriye gidilerek 5 yıla kadarki birim ödeniyor, 5 yılı aşan süreye ilişkin gelir ve aylıklar ise ödenmiyor. Mesela, 30 Ocak 2011 tarihinde ölen sigortalının yargı sahibi kızı, aynı tarihten itibaren alma hakkı bulunduğu halde 30 Ocak 2018 tarihinde SGK’ya yetim aylığı bağlanması başvurusunda bulunmuşsa, geriye doğru beş yılın parasını alabilir ama iki yılın parasını alamaz. Ama, bu birey iki yıldır ağır hasta olduğunu veya başka bir kısıtlılığının bulunduğunu belgelerse, yedi yılın tamamının parasını da alabilir.

HAKKIN KAZANILDIĞI TARİH ÖNEMLİ

Eski SSK ve TAHVIL-KUR kanunlarında beş takvim zaman aşımının başlangıç tarihi konusunda öbür uygulamalar bulunuyordu. SSK’da “hakkın doğduğu tarih”, TAHVIL-KUR’da ise “ölüm tarihi” dikkate alınıyordu. Yeni yasada, herkes için hakkın doğduğu tarihten itibaren beş takvim vakit aşımı söz konusu. Örneğin, 2010’da babası ölen bir kadın 1 Ocak 2014 tarihinde eşinden boşanmışsa, babasız aylığı için 5 yıllık süre aşımı süresi babanın vefat tarihinden yok, boşanma tarihinden başlıyor.

MESLEK KAZASINDA BEŞ YILLIK ZAMAN AŞIMI NE VAKIT BAŞLAR?

Iş kazaları ve iş hastalıklarında zaman aşımı tespitlerinde, kesintisiz meslek göremezlik gelirinin başlangıç tarihi başlıca alınıyor. Meslekte kazanma gücünün en az yüzde 10 oranında kaybedilmiş olduğuna ilişkin sağlık kurulu raporunun alındığı tarih, süre aşımı açısından açılış kabul ediliyor.

Bazı durumlarda iş kazası ve meslekte kazanma gücü kaybı oranı dava konusu olabiliyor. Dava açılması halinde gelirin ödenmesine, mahkeme kararını izleyen ay başından itibaren başlanıyor.

Süre aşımı süresinin başlangıcı ile ilgili bir başka ayrıntı da şu. Örneğin, kamuda birincil kez çalışmaya 2008 Ekim ayından daha sonra başlayan bir kişi emekli iken ölürse, süre aşımı süresi, vefat tarihini izleyen ayın 1’i olarak kabul ediliyor. Aynı kişi emekli iken değil de çalışırken ölürse, vefat tarihini izleyen ayın 15’inden itibaren 5 takvim vakit aşımı süresi işliyor.

Benzer şekilde SSK (4/a) ve SENET-KUR (4/b) statüsünde çalışanlar örneğin 1 Ocak’ta öldüyse, bunlar için ölüm aylığı 1 Şubat’tan itibaren bağlanıyor, vakit aşımı süresi de 1 Şubat’tan başlatılıyor.

MİRASÇILAR AÇISINDAN SÜRE AŞIMI 2 YIL

Sigortalı veya hak sahiplerinin vaktinde beceriksiz aylık aldıklarının bu kişilerin ölümünden sonradan saptama edilmesi durumunda, varisçiler söz konusu paraları alabiliyor. Ama, bu durumda vakit aşımı süresi 5 sene yok, 2 yıl olarak uygulanıyor.

Gaiplik olayının laf konusu olduğu durumlarda ise vakit aşımı süreleri duruşma kararının kesinleştiği tarihte başlıyor. Örneğin, 4/a’lı olarak çalışırken 1 Mart 2010 tarihinden itibaren kendisinden haber alınamayan kişiyle ilgili mahkemenin gaiplik kararı 1 Mart 2018 tarihinde çıkmışsa, yargı sahibi eşi ve çocuklarına 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren aylık bağlanır.

HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRELERE DİKKAT

SGK’dan yapılan bir takım ödemelerde ise adalet düşürücü vakit uygulanıyor. Geçici iş göremezlik ödeneği, evlenme ve cenaze ödenekleri ile vefat toptan ödemeleri bu grupta yer alıyor. Söz konusu haklar, beş yıl içinde istenilmezse bir daha ödenmiyor.

SOSYAL GÜVENLİKTE ZAMAN AŞIMI VE ADALET DÜŞÜRÜCÜ SÜRELER

Bağlanacak gelir ve aylıklar: Kazanç/aylığa adalet kazanılan tarihten itibaren beş sene geçmişse, istek tarihinden geriye beş yıllık süreye ilişkin gelir/aylıklar ödenir, beş yılı aşan tutarlar ödenmez.

Bağlanmış gelir ve aylıklar: Bağlanmış gelir ve aylıklar için süre aşımı veya hak düşürücü süre bulunmuyor. Bağlanmış gelir ve aylığı zamanında almamış olanlara, talep halinde ödeme yapılıyor.

Vefat toptan ödemesi: Ölen sigortalının tatmin edici prim günü yoksa adalet sahipleri, yatırılmış primleri toptan alabilir. Vefat tarihi ile toptan ödeme talep tarihi arasında beş takvim vakit geçmiş ise ödeme yapılmaz. Toptan ödeme talebinin, beş yıl içinde yapılması gerekir.

Evlenme ödeneği: Ölüm aylığı almakta olanlara yapılan ve millet arasında çeyiz yardımı olarak adlandırılan 24 aylık tutarındaki evlenme ödeneğinin, evlendikten sonradan beş yıl içinde talep edilmemesi halinde yargı kaybolur.

Cenaze ödeneği: Ölen sigortalıların yargı sahiplerine verilmekte olan cenaze ödeneğinin ölüm tarihinden itibaren beş yıl içinde alınmaması halinde yargı düşer.

sizlere haberaktivite.com farkıyla sunulmuşturYorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Reklam Verin  
  Reklam Verin
Arnavutköy Halı Yıkama
Radyestezi
Yazılım & Tasarım | Özak Ajans