Reklam Verin
Mesut Yılmaz’dan Kötü Haber! Kanser Tedavisi Görüyor

Mesut Yılmaz’dan Kötü Haber! Kanser Tedavisi Görüyor

Geçtiğimiz Ocak ayında akciğer ameliyatı olan eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, sosyal medya üzerinden g
Ana Sayfa Gündem 17 Aralık 2018 210 Görüntüleme

MEB LGS raporu hazırladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Yetişek Çözümleme ve Yorum Raporları Serisinin üçüncüsü olan “2018 Liselere Intikal Sistemi-Merkezi Iğrıp ile Yerleşen Öğrencilerin Performansı”nda öğrencilerin sınavdaki durumlarına ilgili tafsilatlı analizler yapıldı. Raporda, verilere dair kendisine sınav süreçlerinin iyileştirilmesi üzere atılacak adımlara dahi düz verildi.

MEZUNLARIN YÜZDE 81’İ SINAVA KATILDI

2017-2018 terbiye öğretim yılında 8’inci sınıftan hep 1 milyon 192 bin 799 mektepli çıkışlı oldu. 2 Haziran’da LGS kapsamında yapılan merkezi sınava 1 milyon 9 bin 260 öğrenci başvurdu, bu öğrencilerin 971 bin 657’si sınava katıldı.

Mezunların yüzdelik 81,46’sının sınava katılması, öğrencilerin sınava talebinin alçak olduğunun göstergesi olarak yorumlandı.

SAYISAL VE SÖZEL SORULAR

Sınavda öğrencilere sözel bölümde Türki, T.C. Bükülme Tarihi ve Kemalizm, Kült Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Ecnebi Çevirici testlerinde toplam 50 istifham soruldu ve 75 zaman cevaplama süresi, sayısal bölümde ise hesap ve malumat bilimleri testlerinde toplanmış 40 soru için bütün 60 dakika süre verildi.

ARZ ERDEMLI ORTALAMA TÜRKI SUNU BAĞAN ORALAMA MATEMATIK TESTİNDE

Sınav sonucuna göre, merkezi namına yerleştirilen öğrencilerin ayrımlı testlerdeki performanslarını kıymetlendirmek amacıyla ortalama olmamış puanları incelendi.

Buna bakarak 20 soruluk testler beyninde öğrencilerin en yüksek başarıyı 16,48 ortalama ile Türki’üstelik, yeryüzü bağan başarıyı ise 6,99 averaj ile aritmetik testinde gösterdiği ortaya bundan sonra.

Dijital bölümde düz düzlük bilim bilimleri testinde de öğrencilerin bağıl erdemli muvaffakiyet gösterdiği görüldü. Bu testte, öğrencilerin ortalaması 13,05 adına belirlendi.

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİNDE 9,26 ORTALAMA

Istifham sayısı 10 olan testlerde hesaplanan ortalama tor puanların T.C. Bükülme Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 9,26 averaj, Ilmek Kültürü ve Aktöre Bilgisi testinde 9,72 averaj olduğu, bu durumun öğrencilerin oldukça kalburüstü olduklarını gösterdiği belirtildi.

Ingilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerinde muteber Yabancı Çevirici testinde elde edilen 7,78 sayi farki idmansız puanın öğrencilerin bu testte bile görece faziletli muvaffakiyet gösterdiğine meni ettiği belirtildi.

SUNU HADDINDEN FAZLA GEREKSIZ BIRAKILAN SORULAR

Soruların gereksiz bırakılma düzeylerini tayin etmek için beher sorunun kitapçıktaki sırası dikkate alınarak soruları abes bırakan öğrencilerin oranları hesaplandı.

Öğrenciler arz çok yüzde 28,99 ihtişam ile matematik testindeki soruları boş bıraktı. Matematiği yüzdelik 6,25 fehamet ile olgun bilimleri testi, yüzde 4,42 çap ile ecnebi şalter testi izledi.

Sözel bölümde vadi kayran Türki, T.C. Devrim Tarihi ve Atatürkçülük ve Kült Kültürü ve Aktöre Bilgisi testlerinde soruların gereksiz bırakılma kerem ortalamaları yüzde 2’nin altında kaldı. Hele hesap testinde averaj ham benek ortalamasının görece bağan olmasının makro nedenlerinden birisinin bu testte soruların yersiz terk oranlarının yüksekliği olduğu değerlendirildi.

KIZ ÖĞRENCİLER ARITMETIK DIŞINDA KÜL TESTLERDE ELAN BAŞARILI

Öğrencilerin testlerdeki kaba nokta ortalamalarının cinsiyete göre değişimi incelendi ve kız öğrencilerin sayi farki puanlarının matematik dışındaki parçalanmamiş testlerde ayvaz öğrencilerden elan faziletli olduğu belirlendi.

Kız öğrencilerin eş öğrencilerle kıyasla genişlik kudretli oldukları testler Türkçe ve ecnebi vesile oldu.

Averaj kaba puanları arasındaki farkın sunma bağan olduğu test ise hesap yerine belirlendi.

TEMEL VE BABA EĞİTİMİ ARTTIKÇA ÖĞRENCİNİN BAŞARISI DE ARTIYOR

Raporda, ana ve ağababa eğitim bilimi düzeyi ile öğrencinin sınav puanları arasındaki ilişki de incelendi. Elde edilen sonuçlar, asil ve cet eğitim düzeyleri yükseldikçe averaj merkezi imtihan puanlarının da açıkça şekilde arttığını gösterdi. Ana terbiye düzeyi ilkokul olan öğrenciler ile lisansüstü olan öğrencilerin sayi farki merkezi imtihan puanları arasında 60 puandan çok fark bulundu.

Ortalama merkezi imtihan puanları arasındaki eş düzeyde ayırt, ata terbiye düzeylerinde dahi gözlendi.

OKUL BAŞARI PUANLARIYLA SINAV PUANLARI EĞLENCELI

Öğrencilerin ortaokulda gösterdikleri akademik başarının tıpkısı göstergesi olan okul başarı puanları (OBP) ile merkezi sınav puanları arasındaki alışveriş birlikte raporda incelendi.

İki benek türü arasındaki ilişkiyi beslemek amacıyla görelik katsayısı hesaplandı, OBP ile merkezi imtihan puanları ortada dinamik ve zait aynı alışveriş bulundu.

OBP’lerin merkezi imtihan puanına eklenmesi durumunda öğrencilerin başarı sıralamalarının elbet değiştiğinin belirlenmesi için başarı sıralamasında geçmiş 1000, 1001-5000, 5001-10000, 10001-100000, 100001-500000 ve 500001 ve sonrası düzeylerinde kâin öğrenciler üzerinde benzetim çalışması gerçekleştirildi.

Iş sonucunda, OBP’lerin eklenmesi durumunda ve bulunan durumda öğrencilerin ayrımsız başarı düzeylerinde bulunma oranlarının yüzde 95’in üzerinde olduğu belirlendi.

Bu akıbet, OBP’lerin merkezi imtihan puanının hesaplanmasında kullanılmasının muvaffakiyet sıralarında nazik bir ayrım oluşturmadığını gösterdi.

MESLEK TÜRLERİNE GÖRE SINAV PUANI ORTALAMASI

Yerleşen öğrencilerin yüzde 83,97’si celal okullarından, yüzdelik 16,03’ü ise hususi okullardan mezun oldu. Izzet okullarından çıkışlı olup yerleşen öğrencilerin imtihan puanı ortalaması 339,94; hususi okullardan mezun olup yerleşen öğrencilerin imtihan puanı ortalaması ise 380,55 oldu.

Tam ortaöğretim türlerine, cesamet okullarından merkezi adına yerleşen öğrencilerin oranı, hususi okullardan yerleşen öğrencilerin oranından elan erdemli oldu. Celal okullarından çıkışlı olan öğrencilerin yerleşme oranının yüzdelik 90’ın üstünde olduğu ortaöğretim türleri Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi ve Rum Önder Hatip Lisesi, özel okul mezunlarına ilgilendiren habitat oranlarının yer faziletli olduğu iki lise türünün Anadolu Lisesi ve Bilim Lisesi olduğu belirlendi.

ÖNERİLER

Raporun öneriler bölümünde, abes bırakılma oranlarının düşürülmesi ve benimsenen yeni soru tipi yaklaşımlarının öğrenciler üzerinde devir baskısı oluşturmaması üzere imtihan süresinin iyileştirilmesinde fayda görüldüğüne dikkati çekildi.

Bu sonuçlar doğrultusunda, MEB’in sürenin arttırılması yönünde karar aldığı hatırlatıldı. Vekillik, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 zaman uzatılmasını kararlaştırmıştı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 zaman müddet verilecek. İkinci sektör ise 40 soruluk dijital düz testinden oluşacak ve 80 zaman müddet tanınacak.Böylece öğrenciler, 2019’bile yapılacak sınavda soru başına sözel bölümde 1,5 an ve sayısal bölümde 2 zaman cevaplama süresine cemaat olacak.

Raporda antrparantez merkezi imtihan puanına OBP’nin karışma edilmediği anımsatılarak, öğrencilerin sınav puanları ile OBP’lerin benzer değişimler gösterdiğinin belirleme edildiği belirtildi. Bu nedenlerle öğrencilerin ortaokulda edindikleri becerilerin göstergesi olan OBP’nin imtihan puanına karışma edilmesi önerildi.

Yürütücülüğünü Milli Terbiye Icra Vekili Yardımcısı Mahmut Özer’in yaptığı Eğitim Bilimi Analiz ve Istimara Raporları serisinin üçüncüsü, Dr. Sadri Şensoy, Dr. Gülme Tanberkan, Dr. H. Eren Suna, Emine Eroğlu ve Ümare Altun marifetiyle hazırlandı.

sizlere haberaktivite.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Reklam Verin  
  Reklam Verin
Arnavutköy Halı Yıkama
Radyestezi
Yazılım & Tasarım | Özak Ajans