Reklam Verin
Bilçev yapılmayanı yapıyor, ‘Aile Okulu’ hayat buluyor!

Bilçev yapılmayanı yapıyor, ‘Aile Okulu’ hayat buluyor!

Özelhaber Adana’da bulunan Bilçev Kültür Derneği, çocuklara verilen eğitimlerin yanı sıra aileleri de
Ana Sayfa Emlak 11 Aralık 2018 518 Görüntüleme

İmar Barışı uyarısı hala başvurmamış olanlar varsa…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle anlaşmazlığa neden olan durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara meşruluk kazandırılması hedefiyle hayata geçen imar barışına 8 Haziran’da başlayan başvurular, 31 Aralık’a dek yapılabilecek.

Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce 31 Ekim’e değin tatbik yapılabileceği açıklanan sürecin sonra 31 Aralık’a dek uzatıldığını anımsattı.

İmar barışının 14 milyona yakın yapıyı kapsadığı bilgisini veren Yüksel,  “En son öğrendiğimiz rakama kadar başvurular 9 milyona yaklaşmış durumda. Biz 8-10 milyon aralığında kullanım bekliyorduk. Ulaşılan sayı . Son bir ayda 10 milyon aşılabilir.” diye konuştu.

Yüksel, imar barışına uygulama süresinin dolmasına bir aydan kısa zaman kaldığını, başvuruların bu ay sonu dolduğunu belirterek, “Yapı Tescil Belgesi için hala başvurmamış olanlar varsa acele etmeli, herhangi bir olumsuzluk ihtimaline rağmen başvuruyu son günlere bırakmamalı.” ifadelerini kullandı.

İlgili tebliğde 20 Eylül’de yaşanan değişiklikle başvuruların hızlandığını dile getiren Yüksel, ancak son dönemde azıcık yavaşlama olduğunu, başvurmayı düşünmeyip de son anda başvurmaya karar verecekler sebebiyle aralık sonuna doğru yoğunluk yaşanabileceğini anlattı.

“İmar barışına başvurmayanlar sorun yaşayacağını bilmeli”
Yüksel, kendilerine, elektronik posta, telefon, birebir görüşme ve SMS gibi yollarla imar barışına başvurmama noktasında bir takım gerekçelerin ulaştırıldığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“İmar barışına başvurulmaması için bir takım mal sahipleri aralarında son dönemde bir takım söylemler ve olumsuz hava çabuk yayılıyor. Bu olumsuz havayı yayanlar, ‘Şimdiye kadar 30-40 yıldır yıkılmayan binaları kimse yıkmaz, paranızı boşuna harcamayın’, ‘Zaten evinde, meslek yerinde sen oturuyor ve çalışıyorsun, bu Inşa Tescil Belgesi yalnızca elektrik ,su bağlanması için, elektriğin de suyun da var’ diyorlar. Site ya da büyük apartmanlar ise, ‘Biz koskoca sanayi/konut sitesiyiz, 3 bin dükkanı gelip mühürleyecekler mi, bin dairenin elektriğini mi kesecekler’ diyorlar. Bu gruptaki kişiler için imar barışından sonradan bir barış daha gelmeyeceği ve barış için belge almayanların hangi müeyyide ile karşılaşacakları net olarak dile getirilmeli.”

Yüksel, imar barışına kullanmak isteyip de istenilen tutarı bir defada ödeyemeyecek olanların ise taksitlendirme beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Bazı öz sermayesi çelimsiz ticari işletmelerin ya da fabrikaların da imar barışına başvuramadığını dile getiren Yüksel, bu grubun ödemeyi, yıllara yayarak faizsiz veya fazla düşük faizle yerine getirmek istediğini aktardı.

“İmar barışına en süratli orta kutup başvurdu”
Yüksel, imar barışına başvuru yapmayan bir öteki grubun ise kuvvetlendirme istek edenler olduğunu belirterek, “İmar barışı çıktığı için fazla mutlu fakat, bu harcı ödedikten sonra binasının 1-2 yıl içinde yıkılmasından üzüntü edenler, yasaya, güçlendirme eklenmesini bekliyorlar. Bu grupta, ‘Harçlar ödendikten sonradan bir mühendislik firmasının denetiminde binamızı güçlendirelim, madem binayı koruyacağız en azından 5-10 sene daha ayakta tutalım, sağlamlaştıralım’ görüşü var.” biçiminde konuştu.

İmar barışına en seri başvuranlara ilişkin Yüksel, şu ifadeleri kullandı:

“Inşa Kayıt Belgesi’ne hür meslek mensupları ile orta derecede yüksek maaş alan kesim en hızlı başvuranlar oldu. Bunlara orta direk diyebiliriz. Bu kesim böyle bir barışın her zaman gelmeyeceğini en iyi algılayan kesim oldu. Diğerlerini başvuruya yönlendiren teşvik eden kesim de genelde bunlar. Bu kesim aynı zamanda fazla malikli sitelerde de yönetici oluyor genelde. Villa ve lüks bina ile hazine ya da kıyı alanlardaki yapıların sahipleri de uygulamaya en süratli başvuranlardan.”
 

sizlere haberaktivite.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Reklam Verin
Reklam Verin  
  Reklam Verin
Arnavutköy Halı Yıkama
Radyestezi
Reklam Verin
Yazılım & Tasarım | Özak Ajans